wtorek, 8 września 2009

Strażnicy

Watchmen












Gatunek: sci-fi

Czas trwania: 155min

Dystrybucja w Polsce: Imperial-Cinepix

Rok wydania: 2009


Who watches the Watchmen?


Ekranizacje komiksów (i nie tylko) można podzielić na 2 grupy. Przykładem pierwszej jest Batman Nolana. Bierze się to co najlepsze w historii i tworzy własną osadzoną mniej lub bardziej w realiach. Może to wyjść bardzo dobrze tak jak Dark Knight albo niezbyt dobrze tak jak Elektra. Druga grupa to ekranizacje, które przenoszą całe sceny, ustawienia, kompozycje obrazu wprost na ekran ożywiając całą historię z wielka pieczołowitością. Takim filmem jest właśnie Watchmen. Trudu nakręcenia ekranizacji komiksu, który w swoim czasie wywrócił spojrzenie na historie obrazkowe podjął się Zack Snyder, który wcześniej zrobił świetne 300.

Akcja rozgrywa się w latach 80 ubiegłego wieku w alternatywnej rzeczywistości. W 1985 roku w tajemniczych okolicznościach ginie Komediant, jeden z członków grupy superbohaterów, która została rozwiązana w roku 1977. Sprawę próbuje rozwiązać Rorschach, dawny kompan, który jest przekonany, że śmierć Komedianta nie była przypadkowa. Jego podejrzenia potwierdzają się. Wkrótce kolejni superbohaterowie stają się celami zamachów.


Film na naszym rynku ukazał się w 2 wersjach – jednopłytowego oraz specjalnego dwupłytowego, które zostało wydane w steelboxie. Całość materiałów zawartych na płytach została przetłumaczona. Dodatki opatrzone są napisami a film można oglądać z napisami bądź lektorem. Obraz ma proporcje kinowe 2.40:1. Jest kryształowo czysty i przypuszczam, ż jego prawdziwą jakość można dopiero docenić posiadając ten film na blu-ray. Kolory są dobrze nasycone, dominują brązy i fiolety. Niebieska poświata Dr. Manhattana i jej odbicie w oczach Spectre – mała rzecz a cieszy. Dźwięk 5.1 wyciska z głośników siódme poty. Przestrzenność jest bardzo dobra, bas w niektórych scenach porusza podłogę. Dialogi są czyste i zrozumiałe. Szczególnie w głowie zostaje głos Roschacha twardy i chropowaty. W wersji lektorskiej głos lektora nagrano w nieco wyciszony kanał centralny.

Dodatki w wersji dwupłytowej zostały podzielone na oba dyski. Dokument pierwszy znajduje się również na wydaniu jednopłytowym.

1. Technologie Fantastycznego Świata (16:10) - Dokument ukazujący prace nad urzeczywistnieniem technologii używanych przez bohaterów w filmie. Twórcy chcąc utrzymać ducha komiksu z jednej strony oraz naukową poprawność zatrudnili jako konsultanta profesora fizyki. On też jest narratorem w tym dokumencie. Całość ogląda się dość dobrze, kilka fajnych ciekawostek.


Reszta dodatków została umieszczona na płycie nr 2:

2. Fenomen: Komiks, który odmienił świat komiksu (27:38) – Komiks, który stał się legendą już w momencie jego wydania. Z tego materiału dowiemy się wszystkiego o źródłach, genezie, sposobach tworzenia i pisania. Mówi o przełamywaniu konwencji i tworzeniu czegoś więcej niż tylko historii obrazkowej. Dobre, wyczerpujące i zachęcające do sięgnięcia po komiks.

3. Prawdziwi super bohaterowie, prawdziwi strażnicy (25:15) – Dokument o podłożu społecznym, które motywuje niektórych do brania sprawiedliwości we własne ręce. Przykładem dla tego dokumentu są Guardian Angels założeni w latach 80tych ubiegłego wieku w N.Y. Dowiemy się co nieco o działaniu takiej straży obywatelskiej, odpowiedzialności i konsekwencjach. Poznamy nawet jednego prawdziwego ‘mściciela’ w masce. Dobry materiał w poważnym tonie mówiący o odpowiedzialności i granicach dla samozwańczych obrońców.


4. Dzienniki Video (11 rozdziałów) – z tego materiału dowiemy się kilku ciekawych rzeczy na temat kręcenia filmu. Mamy więc garść informacji na temat scen w napisach początkowych (The Minutmen), krótko o budowie dekoracji (Sets & Sensibility), o tworzeniu strojów i kostiumów odpowiednich do epoki (Dressing for Success), dalej krótko o stworzeniu latającego statku dla Puchacza. Dowiemy się m.in., że gotowy model w skali 1:1 ważył 5 ton J (The Ship Has Eses). Rozdział (Dave Gibbons) jest poświęcony wizycie jednego z twórców komiksu na planie i jego wrażenia. Ponieważ Alan Moore i nie chciał z projektem mieć nic wspólnego jego nazwisko nie pojawia się w filmie. W kolejnym rozdziale (Burn Baby Burn) zobaczymy jak były przygotowywane sceny buntu w więzieniu. Poznamy co to stylizowany realizm w kolejnym rozdziale (Shoot to Thrill), zapoznamy się ze sposobem stworzenia i filmowania Dr. Manhattana (Blue Monady), przywiązaniu do szczegółów widocznym w każdym ujęciu (Attention to Detail). Na koniec poznamy historie kobiet noszących maski (Girls Kick Ass) i poznamy jak stworzono maske Rorschacha (Rorschach’s Mask). W całości brakuje funkcji play all więc co każde 3-4 minuty musimy wracać do pilota aby przełączyć rozdział. Jak na dokument przedstawiający proces filmowania jest on zbyt krótki i pobieżny.

5. Nocne wiadomości NBS (3:05) – to fajnie stylizowane wiadomości na lata 70 ubiegłego wieku opisujące Dr. Manhattana.

6. Teledysk: "Desolation Row" - My Chemical Romance zamyka oficjalną listę dodatków.

7. Ukryty dodatek, który w sumie łatwo odnaleźć (“w prawo” na podświetlonym teledysku). Jest to krótki materiał TV ze świata Strażników reklamujący ustawę Kean’a, która wprowadza zakaz noszenia masek i delegalizuje Watchmenów.


Jedynie w USA (póki co) została wydana rozszerzona wersja filmu dłuższa i bardziej wierna pierwowzorowi. Oprócz tego mamy również wydawnictwo „Tales of Black Freighter” będące ekranizacją opowieści z komiksu w komiksie, który przeplata się przez całą historię Watchmenów w komiksowym pierwowzorze. Jest ona wydana w postaci filmu rysunkowego i niestety tez nie u nas.



Film pod każdym względem doskonały lecz film nie dla każdego. Bez pobieżnej choćby znajomości "literatury obrazkowej" może być tylko kolejnym filmem o superbohaterach. Fani natomiast znajdą tu mnóstwo smaczków, klimat komiksu. Wydanie jest bardzo dobre. Szczególnie metalbox 2DVD prezentuje się miodnie. Na duże brawa zasługuje tłumaczenie wszystkich materiałów a nie tylko filmu. Nie daję jedynie maksymalnej noty za dodatki ponieważ trochę mało zdjęć z planu a jak już są to strasznie chaotyczne i nie przedstawiają całości procesu produkcji.


Jak podaje DVD Active na grudzień planowane jest wydanie pięciopłytowe "Ultimate Cut". Po szczegóły odsyłam [TUTAJ]. Niestety nic nie wiadomo o planowanym polskim wydaniu tej edycji.


ps. Dziwi mnie trochę przyznana kategoria wiekowa +18. Dla kilku ujęć męskich pośladków lub piersi, które pojawiają się na chwilę po 1,5h trwania filmu? A może z powodu przemocy? Nie jest jej za dużo (fakt krew czasem mocno się leje) ale jest to przemoc stylizowana, nieco przerysowana. Widziałem kilka filmów w kategoriach niższych gdzie przemoc była bardziej dosadna i brutalna.


Ocena

Film 10/10

Obraz 10/10

Dźwięk 10/10

Dodatki 8/10

Ogólnie 9,5/10