poniedziałek, 14 grudnia 2009

Terminator 4 Ocalenie

Terminator: Salvation







Gatunek: sci-fi

Czas trwania: 110min

Dystrybucja w Polsce: Imperial-Cinepix

Rok wydania: 2009

The End Begins

Jest rok 2018. Ludzkość została zdziesiątkowana podczas Dnia Sądu. Niedobitki ukrywają się i walczą z agresorem… maszynami. John Connor znał tę przyszłość od zawsze. To jego samego a wcześniej jego matkę próbowały zabić terminatory wysłane w przeszłość przez Skynet. Teraz Skynet nie poluje tylko na Johna, poluje na wszystkich pozostałych przy życiu ludzi.

Obawiałem się tego filmu od kiedy usłyszałem, że reżyserem ma być McG, twórca kolorowego remaku Aniołków Charliego. Jednaj pierwszy zwiastun przyniósł nadzieję a seans miłą niespodziankę. Film może nie dorównuje T2 (ale mało kto może się mierzyć z filmami Camerona) ale jest bardzo dobry. Po nieco odgrzewanej trzeciej części dostajemy solidne kino akcji sci-fi z niegłupim scenariuszem, dobrą obsadą i świetnymi efektami.

Film został wydany w Polsce na DVD w trzech wersjach. Jednopłytowa standardowa edycja dla osoby, która jest zainteresowana jedynie filmem. Dwupłytowa wersja dla kolekcjonerów została umieszczona w metalboxie i ta jest podstawą do niniejszej recenzji. Można jeszcze spotkać wersję 2DVD w pudełku w kształcie czaszki terminatora. Fajny pomysł niestety wykonanie trochę gorsze i trąci chińszczyzną. Bez wątpienia najlepiej prezentuje się metalbox. A co w środku?

Płyta nr 1 to film oraz kilka zwiastunów. Obraz otrzymujemy w formacie kinowym 2.40:1 anamorficzny. Kolory są nieco sprane i przyblakłe co bardzo pasuje do post-apokaliptycznej wizji. Oczywiście jak przystało na film z wielomilionowym budżetem nie ma mowy o żadnych zakłóceniach obrazu. Jest czysty i wyrazisty. Dźwięk powala. Oczywiście jeśli się go ogląda w oryginale bo wersję z lektorem otrzymujemy jedynie w stereo. Więc skupmy się na 5.1. potęga dźwięku daje już znać o sobie podczas napisów początkowych a kolejne sceny (atak na kwaterę radarową Skynetu, rozwalenie stacji benzynowej, ucieczka Marcusa) to prawdziwy test dla twojego zestawu kina domowego. Wszelkie eksplozje i odgłosy niezwykle pieczołowicie rozłożone po kanałach. Ciągle słyszymy coś obok siebie lub za sobą. Bas dudni gdy pojawia się ‘kombajn’. Czy wielbiciel kina akcji potrzebuje czegoś więcej? Może nieco dokładniejszego tłumaczenia w napisach bo pojawia się kilka kwiatków.



Dystrybutor kusi zawartością płyty dodatkowej w wersji dwupłytowej prawda jest jednak taka, że 3 dość pobieżne reportaże to trochę za mało. Widywałem już o wiele lepsze dokumenty i bardziej treściwe. Plus to tłumaczenie na polski (napisy) całości materiału dodatkowego.

Na pierwszy ogień idzie dokument ‘Reforging The Future’ (18min) który opowiada trochę o wizji scenarzystów i reżysera co do świata przyszłości ukazanego w filmie. Trochę zahaczymy o projekty terminatorów, które projektowane były na zasadzie odwrotnej inżynierii w stosunku do modelu T-800 z poprzednich części. Czyli mamy toporne i powolne T-600 i nieco mniejsze T-700. W Stan Winston Studio zobaczymy proces tworzenia T-600. W skrócie poznajemy również genezę innych terminatorów – tych pływających, latających i całej innej blaszanej menażerii ;) Dalej to trochę ujęć z zabaw pirotechnicznych na planie. Dużo ujęć było kręconych z eksplozjami w skali 1:1. Oczywiście twórcy nie wypierają się używanie CGI (grafiki komputerowej) a wręczą dumni, że mogli stworzyć kolejne przełomowe efekty, z których zawsze są znane filmy z tej serii. Kluczowym elementem dla grafików było stworzenie wiarygodnie wyglądającego Arniego sprzed 20 lat czyli z okresu pierwszego filmu.

Drugi dokument już krótszy (8min) przedstawia nam genezę i powstanie moto-terminatorów. Dowiemy się o współpracy z Ducati, zobaczymy szkice koncepcyjne, wczesne pomysły jazdy testowe na seryjnych Ducati i na w pełny funkcjonalnym terminatorze. Na deser kilka ujęć z kręcenia i ciekawostek z zakresu CGI (zachowanie praw fizyki, dynamiki, balansu żeby pojazd wyglądał wiarygodnie).



Trzeci dokument Focus Points został podzielony na 11 rozdziałów. Można je oglądać jako całość albo wybrać tylko interesujący rozdział.

- Digital Destruction (2:30min) – Na przykładzie walki Connor vs. Terminator z początku filmu dowiemy się na czym polega animacja z użyciem dublera i po co grafikom srebrne kule na planie.

- Enlisting The Air Force (2:50min) – Jak widać nie tylko Michael Bay ma ‘chody’ wśród amerykańskich wojaków. Na potrzeby Salvation armia użyczyła sprzętu oraz przeszkoliła aktorów.

- Molten Metal and The Science of Simulation (2:10min) – Krótko i pobieżnie na temat symulacji płynów, w tym przypadku surówki.

- Building The Gas Stadion (2:50min) – Wszystko w telegraficznym skrócie na temat budowy i wysadzenia stacji benzynowej.

- Creating the VLA Attack (2:50min) – Kilka słów o scenie ataku na Skynet z początku filmu. Niesamowite na ile sposobów ta jedna scena oszukuje widza.

- Exploding Sevenals Lab In Miniature (2:40min) – Garść wiadomości o budowaniu i oczywiście o wysadzaniu miniatur.

- Hydrobots (2:20min) – Trochę informacji na temat projektu i wykonania.

- An Icon Returns (3:00min) – Wiadomo, o małym ukłonie w stronę poprzednich części czyli o cyfrowym występie młodego Arniego. Garść technicznych detali.

- Terminator Factory (2:20min) – Parę migawek z przygotowań oraz z samych zdjęć w fabryce.

- Stan Winston Shop (3:00min) – Przed śmiercią Stan Winston wykonał kilka wczesnych szkiców do tej części terminatora. Tutaj udamy się z krótką wizytą do studia nazwanego jego imieniem aby zobaczyć kawał dobrej roboty odwalonej przy projektowaniu i wykonaniu animatronicznych manekinów.

- Napalm Blast (2:40min) – Pokazano nam tu przygotowania do kręcenia wielkiego ‘bum’ podczas ucieczki Marcusa z siedziby Ruchu Oporu. Na tej ilości benzyny, która została tam użyta można by jeździć kilka lat.


Jeśli posiadamy czytnik Blu-ray możemy się zaopatrzyć w wersję reżyserską tego filmu. Listę zmian można sobie zobaczyć TUTAJ. W sumie film jest dłuższy o 2:50.

Podsumowując film jest dobry i może spokojnie zając miejsce na półce obok poprzednich części. Natomiast wydanie 2DVD pozostawia pewien niedosyt. Materiał mógł być nieco lepiej dobrany, bardziej konkretny – przynajmniej ja tak lubię, mniej marketingu a więcej faktów. Ale jeśli jesteś fanem serii to wydaj te parę złociszczy więcej i kup metalboxa a nie wersję podstawową, choćby dla samej okładki.


ps. Pod nazwą Terminator Ocalenie można jeszcze znaleźć w sklepach Serię Maichnima. Szczerze jednak odradzam seans. Wygląd to tak jakbyś odwiedził/a kumpla, który gra w grę i każe ci patrzeć jak to robi. Marność nad marnościami. Może jako filmiki do oglądnięcia gdzieś w necie by się to nadawało ale nie jako wydawnictwo płytowe.

Ocena

Film 9/10

Obraz 10/10

Dźwięk 10/10

Dodatki 5/10

Ogólnie 8,5/10

3 komentarze:

  1. Och, proszę Cię... Oglądałem ten film w kinie i widząc tutaj 9/10 odnoszę wrażenie, że widzieliśmy chyba zupełnie inny film. Technicznie wykonany najwyżej przyzwoicie, a scenariusz pozostawia wiele do życzenia (delikatnie rzecz ujmując). Fragmenty z jedynki i dwójki Camerona wyglądały lepiej i budowały lepszy klimat i oglądało się je przyjemniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. De gustibus non est disputandum. Powtórki z Cammerona się nie spodziewałem więc byłem zadowolony. Ale przyznasz, że jest lepiej niż Bunt Maszyn...

    OdpowiedzUsuń
  3. Właściwie jestem zdania, że o gustach jak najbardziej można dyskutować, bo gust jest także czymś, co można sobie wyćwiczyć i wyrobić. Tylko naprawdę dobrze uargumentowane oceny osób o dobrze wyrobionym guście przestają ze sobą kolidować i wpadają w rodzaj współegzystencji.
    Bunt Maszyn podobał mi się bardziej. Miał ciekawie zagrane, już na poziomie scenariusza, zwroty akcji, rozwinięcie i zakończenie. Był kawałkiem ciekawego kina akcji. I to nie tylko moja opinia. Niegdyś pokazałem pewnej osobie, która już trochę filmów w życiu widziała, po kolei trzy części Terminatora. Wszystkie widziała pierwszy raz. I po takim maratonie najbardziej spodobała jej się właśnie część trzecia. Moim zdaniem była po prostu godną kontynuacją serii, czego o "Ocaleniu" już powiedzieć nie mogę.

    OdpowiedzUsuń