sobota, 6 lutego 2010

Twierdza

The Rock



Gatunek: sensacja

Czas trwania: 131min

Dystrybucja w Polsce: Imperial-Cinepix

Dystrybucja w UK: Miramax

Rok wydania: 2005


Welcome to The Rock.


Z pewnością niejeden z was zastanawia się co ten film tutaj robi przecież ma już swoje lata, kilka razy już był Mega Hitem na takiej stacji ze słoneczkiem a DVD to nic ciekawego. Już odpowiadam. Po pierwsze to bardzo ten film lubię, Bay w naprawdę dobrej formie. Ponadto dobra obsada (Cage, Connery, Harris) i nawet niezły scenariusz. Tak dla przypomnienia. Grupa terrorystów bierze zakładników na wyspie-więzieniu Alcatraz oraz szantażuje San Francisco atakiem chemicznym. Aby dostać się do środka, odbić zakładników i zneutralizować trujący gaz FBI ściąga speca od chemii, który nigdy nie był w akcji oraz jedynego człowieka, któremu udało się zbiec z Alcatraz.



W normalnych warunkach to chyba bym sobie darował recenzowanie tego filmu. Rodzime wydanie poza samym filmem ma niewiele do zaoferowania. Jestem jednak posiadaczem wydania brytyjskiego tego filmu i to tę edycję spróbuję tu przybliżyć. Składa się ona z dwóch płyt, gdzie na płycie pierwszej oprócz filmu mamy komentarz reżysera. Druga płyta to materiał dodatkowy opisany poniżej. Pomimo, że w UK często tnie i cenzuruje się filmy to wydanie nie widziało nożyczek. Całe 131 minut filmu. Obraz w formacie anamorficznym, 2.35:1. Jak wszystkie filmy Baya również ten posiada pewną rozpoznawalną stylistykę widoczną m. in. w kolorystyce. Dominujące są jednak szarości i błękity, nałożone na film filtry tonują obraz pozostawiając jedynie kilka pomarańczowo-bayowskich scen. Niestety widać również wiek filmu. Ziarno widoczne na ekranie jest dosyć duże. Nie przeszkadza jednak ono w odbiorze, co więcej całkiem nieźle wpisuje się w scenerię Alkatraz. Ciekawe jak obraz wygląda ba Blu-ray. Dźwięk całkiem przyzwoity pomimo, że film ma już swoje lata. Genialna muzyka tylko podkreśla i uwydatnia klasę filmu. Niestety to wydanie nie posiada polskiej wersji językowej ale w czym to przeszkadza jeśli film widziało się już tyle razy?

Dodatki są w całości na płycie numer dwa poza komentarzem do filmu. Nie jest to typowy komentarz reżysera tylko kilku osób. W tym przypadku Reżyser, aktorzy i spec wojskowy. Można posłuchać. Kilka ciekawostek na pewno jest godnych zainteresowania.



Płyta druga niestety nie posiada nawet angielskich napisów więc zdani jesteśmy jedynie na swoją znajomość języka mówionego.

1. Production Secrets (nie osiada opcji play all)

- On The Range With Navy Seals (5:54min) – Rozdział ten został poświęcony szkoleniu aktorów pod okiem speców wojskowych. Kilka fajnych scen z treningów i wywiadów z trenerami o tym co wpajają aktorom w głowy podczas ich szkolenia,

- Dos And Don’ts of Hollywood Gunplay (8:17min) – Chyba najciekawszy z rozdziałów. W krótkim odcinku trenerzy Seals z poprzedniego rozdziału pokazują typowe błędy popełniane w filmach podczas scen z bronią. Naprawdę warte zobaczenia.

- The Rock on Movie Magic (7:50min) – Tym razem mało ciekawie. Typowy telewizyjny making of zrealizowany dla jednej z telewizji. Poza kilkoma ujęciami spoza kadru i kilkoma mini-wywiadami dokument ma niewiele do zaoferowania – no może poza irytującym lektorem.

- Special Effects: The Dive Sequence (7:46min) – Tutaj mamy do czynienia z naprawdę niezłym materiałem making of. Scena nurkowania rozebrana na części pierwsze, łącznie z scenami z pre-produkcji, tworzeniem miniatur, nagrywaniem. Pomimo, że film nagrywano 15 lat temu robi wrażenie. Do Polski taka myśl techniczna jeszcze nie dotarła.

2. Publicity and Promotion – w tym rozdziale mamy trailer, TV spot i krótki reportarz z premiery filmu odbywającej się w Alcatraz.

3. Stills Archive – Bardzo obszerny rozdział z wszelkiego rodzaju zdjęciami. Do wyboru mamy 4 rodziały:

- Storyboards: Alcatraz Introduction,

- Storyboards: Morgue Seqence,

- Production Design Drawings,

- Productions Stills.

4. Outtakes (8:47min) – Pomyłki aktorów i inne wpadki. Z tego materiału wynika, że najczęściej mylił się Ed Harris.

5. Secrets of Alcatraz (14:36min) – Dokument przedstawiający historię wyspy Alcatraz. Począwszy od pierwszej wizyty Indian, poprzez odkrycie przez Hiszpan, gorączkę złota, powstanie na wyspie latarni a potem fortecę wojskową. Potem poznamy całą historię fortecy a później więzienia w ciekawym dokumencie. Nie jest on bezpośrednio związany z filmem a jedynie przybliża miejsce akcji z filmu. Równie dobrze ten dokument mógł powstać dla National Geografic.

6. Jerry Bruckheimer Interview (16min) – Wywiad z producentem filmu. Warto dodać, że w czasie powstawania tego filmu to Bruckheimer był wielkim nazwiskiem a dla Baya był to dopiero drugi film w karierze. Trochę przynudnawy materiał ale można go obejrzeć choćby dla kilki ciekawostek produkcyjnych.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że film ten został dedykowany Donowi Simpsonowi, wieloletniemu współproducentowi Bruckheimera. Był to jego ostatni wyprodukowany film.



Pytanie. Czy warto sprowadzać sobie takie wydanie z UK gdy na naszym rynku można dostać wersję z napisami i lektorem oraz kilkoma dodatkami na płycie z filmem? To zależy. Jeśli chcesz tylko film to nie, kup polskie wydanie. Technicznie jest bez zarzutu więc będziesz zadowolony. Natomiast jeśli chcesz się trochę dowiedzieć o produkcji filmu (i znasz angielski) to daruj sobie polskie wydanie i zamawiaj wydanie dwupłytowe. Materiału dodatkowego nie ma zbyt dużo ale warto go zobaczyć a przy odrobinie szczęścia dostaniesz ten film taniej (łącznie z przesyłką) niż nasze, rodzime wydanie.


Ocena


Film 8/10

Obraz8 /10

Dźwięk 8/10

Dodatki 7/10

Ogólnie 7,75/10

2 komentarze:

  1. Polskie wydanie Twierdzy jest skromniejsze od tego z UK, ale nie jest to taki typowy 'golas'. Na jednej płycie znajduje się film (Angielski 5.1 + napisy lub lektor 2.0) oraz dodatki:
    - Navy Seals w akcji (15min)
    - Efekty specjalne: Magia Kina (8 min)
    - Tajemnice Alcatraz (15min)
    Wszystkie dodatki z polskimi napisami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czyli wybrali te lepsze dodatki z tego wydania. Dzięki za info.

    OdpowiedzUsuń