niedziela, 17 stycznia 2010

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Curious Case of Benjamin Button



Gatunek: dramat

Czas trwania: 166min

Dystrybucja w Polsce: Galapagos

Rok wydania: 2009


Life isn't measured in minutes, but in moments


„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu." To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania Ciekawego przypadku Beniamina Buttona, ale autor Wielkiego Gatsby'ego przekuł pogodny aforyzm w humorystyczną, a zarazem metaforyczną wizję. Film Davida Fischera jest luźną adaptacją tego opowiadania. Poznajemy życie człowieka, który rodzi się stary i z każdym dniem młodnieje.



Do naszych rąk trafiły 3 różne wydania tego filmu, każde dwupłytowe różniące się jedynie okładką. Podstawowe, które jest przedmiotem niniejszej recenzji zostało umieszczone w zwykłym plastikowym pudełku. Edycje kolekcjonerskie można zdobyć z metalboxie oraz z trójwymiarową okładką nazywaną przez dystrybutora „lustrem”. Poza różną oprawą zawartość płyt pozostaje taka sama w każdej edycji. Dysk pierwszy to film plus dodatek w postaci komentarza reżysera. Reszta materiałów dodatkowych znalazła się na płycie numer dwa. Film prezentuje się znakomicie. Obraz czysty i wyraźny w formacie kinowym 2.40:1, anamorficzny. Dominują pastele, kolory są przygaszone, stonowane z lekką dominacją brązów. Kilka elementów wyróżnia się jednak dla podkreślenia ich wyjątkowości, np. czerwona suknia. Bardzo dobrze dobrana paleta do filmu. Wydawało by się, że w filmie obyczajowym czy też dramacie ścieżka dźwiękowa nie będzie zbyt obfita. Nic bardziej mylnego. Oczywiście są sceny, w których poza dialogami niewiele się dzieje ale również znajdą się sceny, w których zestaw kina ma co robić (zatopienie łodzi podwodnej). Przestrzenność ścieżki audio jest naprawdę na wysokim poziomie. Nie ma tu efekciarstwa lecz bardzo stonowane i realistyczne otoczenie całą gamą dźwięków w każdej scenie.



Na pierwszej płycie jedynym dodatkiem jest komentarz Finchera. Jest on bardzo konkretny, bez dłużyzn i nudzenia. Facet wie jak ciekawie opowiadać. Jako jedyny dodatek nie posiada tłumaczenia. Płyta druga to istna skarbnica wiedzy na temat powstawania filmu. Całość dosyć logicznie podzielona i opatrzona polskimi napisami.


Po włożeniu płyty do napędu menu główne daje nam możliwość wyboru 3 głównych rozdziałów:

I. Ciekawe narodziny Benjamina Buttona

II. Zwiastuny

III. Galeria


Zacznijmy od rozdziału pierwszego, który jest głównym materiałem na tej płycie. Istnieje możliwość zobaczenia wybranego podrozdziału oraz możemy zastosować funkcję „play all” i zobaczyć cały materiał jako jeden dokument.


1. Pierwszy trymestr

- wstęp (4min) – to niesamowicie osobisty i klimatyczny wstęp reżysera do opowieści nad tworzeniem filmu.

- rozwój i pre-produkcja (28min) – Początki tego filmu sięgają końca lat 80tych. W okresie kręcenia „Parku Jurajskiego” Spielberg skłonny był wyreżyserować ten film. Planował zatrudnienie 4-5 aktorów do roli Buttona. W Późniejszym okresie pojawiło się nazwisko Agnieszki Holland, która również zarzuciła projekt. Po przeróbkach scenariusza projektem zainteresował się Fincher, który jednak stwierdził, że technika nie jest w stanie przekazać jego wizji w taki sposób jak on chce. Dopiero w okolicach roku 2004 ruszyła produkcja po zapewnieniach ze strony firm od efektów specjalnych, że potrafią stworzyć przekonujący efekt młodnienia. Później szukano lokalizacji. Zdjęcia rozpoczęto w Nowym Orleanie tuż po przejściu Katrine.

- poszukiwanie lokalizacji (13min) – tutaj rozszerzony zostaje wątek szukania lokalizacji i problemów związanych z kręceniem w zniszczonym Nowym Orleanie. Mamy kilka przykładów ustawiania scen i dużo ciekawych faktów z kręcenia i przygotowywania ujęć.

- galeria kadrów – porównanie szkiców koncepcyjnych z gotowymi kadrami z filmu.

- galeria scenografii - dużo zdjęć z różnych planów ukazujących dbałość o każdy szczegół z epoki



2. Drugi trymestr

- produkcja część 1 (26min) – Dużo materiału z planu, przygotowywanie kolejnych scen, powtarzanie ujęć i prób. Dowiemy się całkiem sporo o scenografii, sposobie filmowania i oświetleniu. Zahaczymy też o kwestie obsady a nawet o proces doboru odpowiedniego typu kamery.

- produkcja część 2 (29min) – W tym materiale dowiemy się co to znaczy praca na planie u Finchera. Drobiazgowość, zdecydowanie, perfekcjonizm. 30 dubli to norma… Na koniec tego rozdziału poznamy tajemnice charakteryzacji.

-projektowanie kostiumów (7:40min) – Jeden z ciekawszych materiałów dotyczących kostiumów jaki było mi dane oglądać na DVD. Dobrze opowiedziany a jednocześnie konkretny.

- galeria kostiumów – zbiór bardzo klimatycznych zdjęć z planu jak i spoza kadru.


3. Trzeci trymestr

- technika Performance Capture (7:40min) – na początek trochę o montażu (te ilości materiału!) a potem o nakładaniu twarzy Pitta na gotowy materiał i sposobie nagrywania.

- efekty specjalne: Benjamin (17min) – w tym materiale zobaczymy jak powstał Benjamin. Dowiemy się jak postarzono twarz Pitta, jak nagrywano ruchy twarzy. Przygotowanie do obróbki komputerowej to dla mnie mistrzostwo świata, to trzeba zobaczyć. Od tej części post-produkcji zależał sukces całego filmu.

- efekty specjalne: młodnienie (6:21min) – dowiemy się, że odmładzanie wizerunków w filmach to nic nowego. Firmy wyspecjalizowane w tego typu efektach działają dość dobrze w Hollywood i są zatrudnianie w wielu produkcjach. Przy tym jednak filmie końcowy efekt był na tyle wymagający, że musieli się nieźle nagłowić i stworzyć sobie nowe rozwiązania i programy, żeby wszystko zadziałało jak należy.

- efekty specjalne: Chelsea (8:48min) – łódź „Chelsea” to jeden wielki efekt specjalny kręcony w studio w skali 1:1 nigdy nie był w wodzie. Zobaczymy co i jak zostało stworzone.

- efekty specjalne: symulowany świat (13min) – ten rozdział opowie nam o tworzeniu scen pasujących do epoki. Zobaczymy ile trudu, pomysłowości i CGI jest potrzebne aby stworzyć wiarygodne tło do scen.

- praca nad dźwiękiem (16min) – podobnie jak w poprzednim rozdziale tu również dużą rolę odgrywała epoka i dostosowanie klimatu. Reszta to żmudna praca dźwiękowców, nagrywanie dialogów, efektów, mix, itp. To wszystko znajdziemy w tym rozdziale.

- muzyka Desplata (15min) – wszystko na temat tworzenia i nagrywania muzyki do tego filmu.


4. Narodziny – zdjęcia z premiery, podziękowania i wypowiedzi aktorów, scenarzysty i reżysera.

Całość składa się na jeden z najlepszych materiałów o kręceniu filmu jaki przyszło mi oglądać a widziałem już niemało…

Pozostałe dwa główne rozdziały z menu głównego zawierają dwa zwiastuny oraz galerię scenografii, kostiumów, produkcji. Jako bonus możemy poszukać ukrytego dodatku klikając „w prawo” na głównym menu.



Film jest naprawdę niepowtarzalny. Zajmuje bardzo wysokie miejsce na mojej prywatnej liście Top. Sposób opowiadania, zdjęcia, muzyka, gra aktorska, efekty, wszystko to tworzy niezwykły film. Wydanie DVD to wzorcowe wręcz wydanie filmu. Materiał jest wyczerpujący, konkretny. Nie ma tam żadnego wychwalania pod niebiosa tylko fakty. Jedyne co pozostaje nam wybrać to rodzaj pudełka, w którym chcemy ten film mieć na półce.


Ocena

Film 10/10

Obraz 10/10

Dźwięk 10/10

Dodatki 10/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz