piątek, 20 lutego 2009

Terminator

Terminator

Gatunek: sci-fi

Czas trwania: 100min

Dystrybucja w Polsce: Imperial-Cinepix

Dystrybucja w UK: Fox Video

Rok wydania: 1984

Come with me if you want to live

W roku 1984 James Cameron stworzył postać, która na stałe zapisała się w historii kina oraz doczekała się już 3 kontynuacji (najnowsza przewidziana na 2009 rok) oraz serialu luźno nawiązującego do w/w filmów.

W roku 2029, po wojnie nuklearnej Ziemię opanowują komputery, dążące do zagłady całego rodzaju ludzkiego. Wysyłają one w przeszłość niezniszczalnego cyborga - Terminatora by zabił Sarę Connor, kobietę, której nienarodzony jeszcze syn ma stać się jedyną nadzieją na przetrwanie ludzkości. Ruch oporu również wysyła obrońcę.

Na wstępie omówienia parametrów technicznych oraz dodatków musze zaznaczyć, że omawiane wydanie jest jedynym z polskimi napisami do filmu. Pozostałe wydania, obojętnie jedno- czy dwupłytowe zawierają jedynie polskiego lektora w stereo lub nie mają wcale polskiej wersji językowej.

Film został wydany w formacie oryginalnym 1.85:1. Kolory są dość dobre, dominuje czerń i odcienie szarości. Niestety występują w obrazie zanieczyszczenia analogowe. Wersja wydana w UK w kolekcji „Definitive Edition” w 2008 roku została nieco oczyszczona z tych paprochów. Omawiane wydanie posiada jedynie angielską ścieżkę dźwiękową odnowioną z oryginalnej ścieżki mono i zmiksowaną w 5.1. Całość prezentuje się całkiem przyzwoicie szczególnie w scenach pościgów oraz akcji na komisariacie. Tyły odzywają się wtedy kiedy powinny i brzmią bardzo selektywnie chociaż „ciężar” i tak jest przesunięty zdecydowanie na przednie głośniki. Jedyny minus to nieco cicho wypadające sceny dialogowe. Polska wersja lektorska jest dostępna w wydanej w Polsce edycji jednopłytowej oraz we wspomnianej powyżej edycji UK. Nie miałem okazji jej usłyszeć ale chyba nie można oczekiwać zbyt wiele po lektorze w 2.0…

Wszystkie dodatki w tym wydaniu zostały umieszczone na dysku drugim. Zostały one podzielone na 2 główne rozdziały: materiały filmowe oraz wszelkiego rodzaju zdjęcia.

Dział ze zdjęciami zawiera:

- James Cammeron Artwork – pomysły i szkice koncepcyjne reżysera

- Production Photo – zdjęcia z planu

- Stan Winston: Terminator and Makeup Effects – zdjęcia z procesu tworzenia postaci terminatora i efektów z tym związanych

- Fantasy II: Visual effects – foty ze studia gdzie filmowano miniatury

- Publicity materials – plakaty i zdjęcia promocyjne

- original treatmet – scenariusz autorstwa Jamesa Cammerona


Dział z materiałami video niestety nie posiada polskiej wersji językowej, można tyko sobie załączyć napisy angielskie.

1. The making of the Terminator: A retrospective (18min) – pierwszy dodatek to w sumie luźna rozmowa Arniego z Cammeronem nagrane gdzieś na początku lat 90 (ale po T2). Możemy się z niej dowiedzieć np., że Arnie był na początku brany pod uwagę do roli Reese"a. Usłyszymy kilka ciekawostek na temat gry Arniego oraz dowiemy się jak kombinowano by zmieścić się w skromnym budżecie. Zostaje też poruszony temat obsadzenia Lindy i Michaela oraz przyczyn rozpoczęcia prac nad kontynuacją. Tematy te zostają odpowiednio rozszerzone w kolejnym dodatku.

2. Other Voices: Cast and Crew Recollections on the Making of The Terminator (59min) – Najdłuższy dokument z tego wydania. W ciągu godziny prześledzimy cały proces powstania tego filmu. Zaczynamy od prześledzenia drogi Jamesa Cammerona na stołek reżysera oraz pomysłu na scenariusz, później poznajemy szczegóły dotyczące castingu i obsady. Najciekawszą częścią tego dokumentu jest wywiad ze Stanem Winstonem, który odsłania kulisy powstania niektórych efektów specjalnych, budowy pełnowymiarowego i funkcjonalnego endoszkeletu. Zobaczymy również sceny w studio Virtual II gdzie powstały wszystkie sceny z użyciem miniatur. Teraz wszystko to powstałoby w komputerach więc po oglądnięciu tego zaczynamy doceniać pomysłowość twórców. Na zakończenie poznamy kilka szczegółów dotyczących tworzenia muzyki oraz dowiemy się jakie reakcje towarzyszyły premierze filmu.

3. Deleted Scenes – 7 wyciętych bądź rozszerzonych scen, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu. Na uwagę zasługuje głównie 4 scena, która w nieco zmienionej formie stanowiła oś w T2.

4. Na deser dostajemy kilka trailerów i spotów telewizyjnych.


Na chwilę obecną dostępnych jest kilka wydań tego filmu w regionie 2. Podstawowa, dostępna obecnie na naszym rynku, która oprócz filmu nie posiada żadnych dodatków a polską wersję ogranicza jedynie do lektora w stereo jest niezbyt godna polecenia. Można się pokusić na wydanie z Wielkiej Brytanii z kolekcji „Definitive Edition”, które przy odrobinie szczęścia można jeszcze znaleźć w metalowym pudełku. Dodatki są identyczne z omawianym tutaj wydaniem natomiast płyta z filmem to znowu tylko polski lektor. Plusem jest również oczyszczony obraz. No i pozostaje recenzowane wydanie, dostępne swojego czasu w Polsce w gustownym kartoniku a obecnie jedynie z importu i ale za to w standardowym plastikowym pudełku. Na plus można zaliczyć polskie napisy, więc możemy usłyszeć niezłe efekty z oryginalnej ścieżki 5.1 nie tracąc wątku. Wielkim minusem tego wydania jest jakość płyt. Nie wiem jak wygląda to obecnie w wydaniach z plastikowym pudełkiem ale te w kartonikach miały dziwną przypadłość i zachodziły po jakimś czasie tłustym nalotem przypominającym mgłę i nie dającym się usunąć. Niektórym odtwarzaczom może to uniemożliwiać pracę.

Przedstawione tutaj wydanie jest przeznaczone raczej dla kolekcjonerów. Mnogość dodatków (dostępnych jedynie w języku angielskim) oraz napisy polskie a nie lektor trafią do dość wyselekcjonowanej grupy odbiorców. Reszta zadowoli się dostępnym obecnie na polskim rynku wydaniem jednopłytowym.

Ocena

Film 9/10

Obraz 7/10

Dźwięk 8/10

Dodatki 7/10

Ogólnie 7,75/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz